FacebookVisit our
Facebook page

DEMONSTRATIONS WORKSHOPS EXHIBITIONS
PAINTING AFTERNOONS LOCATION DAYS TRIPS
RINGWOOD ART SOCIETY
SUMMER EXHIBITION 2011


See below for the prize winners of each category and Certificates of Merit awarded at this year's exhibition.
Click to enlarge pictures

THE GREYFRIARS TROPHY FOR THE BEST WATERCOLOUR

Plaza Espana, Seville by Alan GibsonPlaza Espana, Seville by Alan Gibson


Fruits from Ancient Times by Vivian BurgessRunner up:
Fruits from Ancient Times
by Vivian Burgess

THE JAN MURRAY TROPHY FOR THE BEST OIL PAINTING

Tulips by Sue ButlerTulips by Sue Butler



Leaving the Paddock, Salisbury by Stanley KeenRunner up:
Leaving the Paddock, Salisbury
by Stanley Keen

THE COURTICE MILLENNIUM PLATE FOR THE BEST PASTEL

Approaching Storm by Jan ReadApproaching Storm by Jan Read

Kanagravale by Pauline ScottRunner up:
Kanagravale by Pauline Scott

THE JUBILEE TROPHY FOR THE BEST PAINTING
IN ANY OTHER MEDIUM

Blue Jug with Flowers by Beryl Richards Blue Jug with Flowers by Beryl Richards



Linford Light by Judith WarbeyRunner up:
Linford Light by Judith Warbey

THE MOLLIE STEVENS TROPHY FOR THE BEST MINIATURE

Time for Lunch by Rex TrayhorneTime for Lunch by Rex Trayhorne

No Fishing by Suzan HouchingRunner up:
No Fishing by Suzanne Houching

THE HARRY JOHNS TROPHY FOR THE MOST ORIGINAL WORK

River Stour, Winter Reeds 3 by Rita BrownRiver Stour, Winter Reeds 3 by Rita Brown



Early Morning by Pauline Smith Runner up:
Early Morning by Pauline Smith

THE MASON-SMITH TROPHY FOR THE BEST ACRYLIC

Birches by Ann ToaseBirches by Anne Toase



Isle of Skye by Pauline Smith Runner up:
Isle of Skye by Pauline Smith

THE SAM HOLLAND TROPHY FOR THE
MOST IMAGINATIVE PAINTING

Light & Structure by Doug HartLight & Structure by Doug Hart


Little Signal Box by the Lake by Clive Daniels Runner up:
Little Signal Box by the Lake
by Clive Daniels)

VOTED BEST IN SHOW BY MEMBERS & GUESTS
AT THE PREVIEW EVENING

Foxhound, Dartmoor by Virginia JamesFoxhound, Dartmoor by Virginia James


Himalayn Repose by Ann Squire Runner up: Himalyan Repose
by Ann Squire

THE FOSTER WELLS TROPHY FOR THE BEST
PAINTING IN THE EXHIBITION

(CHOSEN FROM THE PRIZE WINNERS)
Plaza Espana, Seville by Alan Gibson

(River Stour, Winter Reeds 3 by Rita Brown)

Back to top of page

Certificates of Merit were awarded to:

Durdle Door by Jacqueline SpeckDurdle Door
by Jacqueline Speck
Now Spring is Here by Rex TrayhorneNow Spring is Here
by Rex Trayhorne
Bamburgh Castle, Northumberland by John GerwatBambrugh Castle,
Northumberland
by John Gerwat
Painted Lady by Anita ScorerPainted Lady
by Anita Scorer
How Far Can You Throw by Eileen PalmerHow Far Can You Throw
by Eileen Palmer
Sunday Morning by Pauline SmithSunday Morning
by Pauline Smith
©Ringwood Art Society
Return to Exhibitions


Cookie & Privacy Policy

©Ringwood Art Society