FacebookVisit our
Facebook page

DEMONSTRATIONS WORKSHOPS EXHIBITIONS
PAINTING AFTERNOONS LOCATION DAYS TRIPS
RINGWOOD ART SOCIETY
SUMMER EXHIBITION 2010

See below for the prize winners of each category and Certificates of Merit awarded at this year's exhibition.
Click to enlarge pictures

THE GREYFRIARS TROPHY FOR THE BEST WATERCOLOUR

Arisaera Cliliatum by Linda Pitt Arisaera Ciliatum by Linda Pitt



The Long Walk by Jill LeighRunner up:
The Long Walk
by Jill Leigh

THE JAN MURRAY TROPHY FOR THE BEST OIL PAINTING

Himba Beauty by Ursula Cook-SkalakHimba Beauty by Ursula Cook-Skalak



Geraniums by Doreen Baker Runner up:
Geraniums
by Doreen Baker

THE COURTICE MILLENNIUM PLATE FOR THE BEST PASTEL

Gooseberry Delight by Barbara Rousseau Gooseberry Delight by Barbara Rousseau


Drying Out at Sennen by Eileen Palmer Runner up:
Drying Out at Sennen
by Eileen Palmer

THE JUBILEE TROPHY FOR THE BEST PAINTING
IN ANY OTHER MEDIUM

Winter Call by Rita BrownWinter Call by Rita Brown


Mystic Mountain by Pam YeatesRunner up:
Mystic Mountain
by Pam Yeates

THE MOLLIE STEVENS TROPHY FOR THE BEST MINIATURE

Cheranthus by Vilma Harvey Cheranthus by Vilma Harvey


In the Deep Mid-Winter by Rex Trayhorne Runner up:
In the Deep Mid-Winter
by Rex Trayhorne

THE HARRY JOHNS TROPHY FOR THE MOST ORIGINAL WORK

Breakwater by Maryvonne HallettBreakwater by Maryvonne Hallett


Winter Sun through Birches by Ann ToaseRunner up:
Winter Sun through Birches
by Ann Toase

THE MASON-SMITH TROPHY FOR THE BEST ACRYLIC

The Blackmoor Vale by Jean BaylisThe Blackmoor Vale by Jean Baylis


Atlantic Meets the Caribbean by Clive DanielsRunner up:
Atlantic meets the Caribbean
by Clive Daniels

THE SAM HOLLAND TROPHY FOR
THE MOST IMAGINATIVE PAINTING

Geisha No 4 by Rita BrownGeisha No 4 by Rita Brown


Breakfast at Tiffany's by Suzan HouchingRunner up:
Breakfast at Tiffany’s
by Suzan Houching

VOTED BEST IN SHOW BY MEMBERS & GUESTS
AT THE PREVIEW EVENING

Booted & Suited by Ann SquireBooted & Suited by Ann Squire

THE FOSTER WELLS TROPHY FOR THE BEST PAINTING
IN THE EXHIBITION

(CHOSEN FROM THE PRIZE WINNERS)
Himba Beauty by Ursula Cook-Skalak

Runner up: Geisha No 4 by Rita Brown

Back to top of page
Certificates of Merit were awarded to:
New Forest Sunset (Triptych) by Michelle ScaramellaNew Forest Sunset
by Michela Scaramella
Calvi by Annie VinceCalvi
by Annie Vince
Forest Walk by Pauline SmithForest Walk
by Pauline Smith
Summer Flowers by Vivian BurgessSummer Flowers
by Vivian Burgess
Booted & Suited by Ann SquireBooted and Suited
by Ann Squire
Andalucian Procession by Roger SandersonAndalucian Procession
by Roger Sanderson
Jammin' at the Palms by John CollinsJammin at the Palms
by John Collins
Wheatear on Stone Wall by Elain GealWheatear on Stone Wall
by Elaine Geal
Below are some photographs of the overall exhibition for your enjoyment:
Click on pictures to enlarge

©Ringwood Art Society
Return to Exhibitions


Cookie & Privacy Policy

©Ringwood Art Society